Andrew Bailey najwyraźniej nie jest fanem Bitcoina

Andrew Bailey – prezes brytyjskiego Banku Centralnego (BCF) – najwyraźniej nie jest fanem bitcoinów .

Andrew Bailey: BTC nie ma połączenia z pieniędzmi

Podczas niedawnego seminarium internetowego zorganizowanego przez instytucję finansową Bailey poświęcił czas na wyjaśnienie bitcoinów, stabilnych walut i walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). Chociaż był stosunkowo pozytywnie nastawiony do dwóch ostatnich podmiotów, bitcoin wydawał się źle go traktować, a on nie był zbyt pochlebny dla cyfrowej waluty numer jeden na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.

Podczas seminarium internetowego Bitcoin Revolution wyjaśnił swoje przemyślenia na temat zasobu cyfrowego:

Zacznę od aktywów kryptograficznych, takich jak bitcoin, które pojawiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nie mają żadnego związku z pieniędzmi. Ich wartość może się znacznie zmieniać i nie jest to zaskakujące. Wydaje mi się, że zasadniczo nie pasują do świata płatności, w którym liczy się pewność wartości.

Do pewnego stopnia musimy zrozumieć drobną prawdę w słowach Baileya. Skomentował, że bitcoin i kryptowaluty, takie jak BTC, mają tendencję do wahań i w tej kwestii ma z pewnością rację. W końcu bitcoin właśnie zakończył poprzedni tydzień na poziomie około 12 000 USD, podczas gdy dziś kosztuje prawie 2000 USD mniej, czyli około 10 200 USD.

Jednak w tym momencie błędne jest twierdzenie, że bitcoin nie ma związku z pieniędzmi. Istnieją pewne punkty sprzedaży detalicznej – takie jak Overstock.com – które akceptują to jako formę płatności. Ponadto aktywa wykazały różne korelacje ze złotem, akcjami , a nawet dolarem amerykańskim, więc powiedzenie, że nie ma on związku z pieniędzmi, jest trochę po stronie ignorantów.

Pomimo swojej urazy i odrzucenia bitcoina, Bailey wyraził pewien poziom zaufania do stabilnych walut, twierdząc, że są one prawdopodobnie przyszłością pieniądza. Stwierdził, że kiedy już wszystkie swoje dziwactwa zostaną rozwiązane, mogą potencjalnie wiele zrobić dla ludzi i dla przestrzeni finansowej. Wśród ich potencjalnych korzyści byłoby obniżenie kosztów płatności i zwiększenie szybkości płatności. Powiedział również, że widział je razem z CBDC, które, jak jest przekonany, wyda każdy bank w najbliższej przyszłości.

To wszystko brzmi bardzo znajomo

Słowa Bailey’a są echem słów miliardera i dyrektora generalnego Berkshire Hathaway, Warrena Buffetta, który pomimo wszystkich swoich sukcesów finansowych na przestrzeni lat nadal nie dba o bitcoin. W wywiadzie w 2019 roku skomentował, że bitcoin ostatecznie nie miał żadnej wartości, ponieważ nie była to inwestycja, która do niczego doprowadziła. Po prostu „siedział tam”. Porównał również walutę do guzika na swojej koszuli i powiedział, że jedynym sposobem na jej sprzedaż jest zrobienie tego z osobą, która jest gotowa zapłacić za nią więcej, niż miał pierwotny nabywca.

Jednak dyrektor generalny JPMorgan, Jamie Dimon, również był krytyczny wobec bitcoina, zanim później zdecydował się pójść w ślady waluty i wypuścić JPM Coin , cyfrowy zasób charakterystyczny dla jego własnej sieci banków.